Skip to Content

Subcommittees

Subcommittee on Early Childhood, Elementary, and Secondary Education

Education from early learning through the high school level, including but not limited to elementary and secondary education, special education, homeless education, and migrant education; overseas dependent schools; career and technical education; school safety; educational research and improvement including the Institute of Education Sciences; environmental education; pre-service and in-service teacher professional development including Title II of the Elementary and Secondary Education Act and Title II of the Higher Education Act; and early care and education programs including the Head Start Act and the Child Care and Development Block Grant Act.

Subcommittee on Higher Education & Workforce Investment

Education and workforce development beyond the high school level, including but not limited to higher education generally, postsecondary student assistance and employment services, and the Higher Education Act; domestic volunteer programs, including those through the Corporation for National and Community Service; all programs related to the arts and humanities, museum and library services, and arts and artifacts indemnity; postsecondary career and technical education, apprenticeship programs, and workforce development, including the Workforce Innovation and Opportunity Act, vocational rehabilitation, and workforce development programs from immigration funding; science and technology programs; and adult basic education (family literacy).

Subcommittee on Workforce Protections

Wages and hours of workers, including but not limited to the Davis-Bacon Act, the Walsh-Healey Act, the Service Contract Act, and the Fair Labor Standards Act; workers’ compensation, including the Federal Employees’ Compensation Act, the Longshore and Harbor Workers’ Compensation Act, and the Black Lung Benefits Act; the Migrant and Seasonal Agricultural Worker Protection Act; the Family and Medical Leave Act; the Worker Adjustment and Retraining Notification Act; the Employee Polygraph Protection Act; trade and immigration issues as they affect employers and workers; and workers’ safety and health, including but not limited to occupational safety and health, mine safety and health, and migrant and agricultural worker safety and health.

Subcommittee on Health, Employment, Labor, Pensions

Matters dealing with relations between employers and employees, including but not limited to the National Labor Relations Act, the Labor-Management Relations Act, and the Labor-Management Reporting and Disclosure Act; the Bureau of Labor Statistics; and employment-related health and retirement security, including pension, health, and other employee benefits and the Employee Retirement Income Security Act (ERISA).

Subcommittee on Civil Rights and Human Services

Matters relating to equal employment opportunities and civil rights in employment; gender discrimination in education under Title IX of the Education Amendments; welfare reform programs, including but not limited to work incentive programs and welfare-to-work requirements; poverty and human services programs, including but not limited to the Community Services Block Grant Act and the Low Income Home Energy Assistance Program; the Native American Programs Act; school lunch and child nutrition programs; matters dealing with programs and services for the elderly, including but not limited to nutrition programs and the Older Americans Act; adolescent development programs, including but not limited to those providing for the care and treatment of certain at-risk youth such as the Juvenile Justice and Delinquency Prevention Act and the Runaway and Homeless Youth Act; and matters dealing with child abuse and domestic violence, including but not limited to the Child Abuse Prevention and Treatment Act and child adoption.



Subcommittee on Early Childhood, Elementary, and Secondary Education

Rick W. Allen, Georgia (Republican Leader)
Glenn Thompson, Pennsylvania
Glenn Grothman, Wisconsin
Fred Keller, Pennsylvania
Jeff Van Drew, New Jersey

Rep. Gregorio Kilili Camacho Sablan, Northern Mariana Islands (Chair)
Kim Schrier, Washington
Jahana Hayes, Connecticut
Donna Shalala, Florida
Susan A. Davis, California
Frederica Wilson, Florida
Mark DeSaulnier, California
Joe Morelle, New York

Subcommittee on Higher Education and Workforce Investment 

Lloyd Smucker, Pennsylvania (Republican Leader)
Brett Guthrie, Kentucky
Glenn Grothman, Wisconsin
Elise M. Stefanik, New York
Jim Banks, Indiana
Mark Walker, North Carolina
James Comer, Kentucky
Ben Cline, Virginia
Russ Fulcher, Idaho
Daniel Meuser, Pennsylvania
Greg Murphy, North Carolina

 

Susan A. Davis, California (Chair) 
Joe Courtney, Connecticut
Mark Takano, California
Pramila, Jayapal, Washington
Josh Harder, California
Andy Levin, Michigan, Vice Chairman
Ilhan Omar, Minnesota
David Trone, Maryland
Susie Lee, Nevada
Lori Trahan, Massachusetts
Joaquin Castro, Texas
Raul M. Grijalva, Arizona
Gregorio Kilili Camacho Sablan,  Northern Marina Islands
Suzanne Bonamici, Oregon
Alma Adams, North Carolina
Donald Norcross, New Jersey

 

Subcommittee on Workforce Protections


Bradley Byrne, Alabama (Republican Leader)
Lloyd Smucker, Pennsylvania
Mark Walker, North Carolina
Ron Wright, Texas
Greg Murphy, North Carolina

Alma Adams, North Carolina (Chair)
Mark DeSaulnier, California
Mark Takano, California
Pramila, Jayapal, Washington
Susan Wild, Pennsylvania
Lucy McBath, Georgia
Ilhan Omar, Minnesota
Haley Stevens, Michigan

Subcommittee on Health, Employment, Labor, and Pensions

Tim Walberg, Michigan (Republican Leader)
David P. Roe, Tennessee
Elise M. Stefanik, New York
Rick W. Allen, Georgia
Jim Banks, Indiana
Russ Fulcher, Idaho
Ron Wright, Texas
Daniel Meuser, Pennsylvania
Dusty Johnson, South Dakota
Fred Keller, Pennsylvania
Jeff Van Drew, New Jersey

 

Frederica Wilson, Florida (Chair) 
Robert C. “Bobby” Scott, Virginia 
Donald Norcross, New Jersey
Joe Morelle, New York
Susan Wild, Pennsylvania
Lucy McBath, Georgia
Lauren Underwood, Illinois
Haley Stevens, Michigan
Joe Courtney, Connecticut
Marcia Fudge, Ohio
Josh Harder, California
Donna Shalala, Florida
Andy Levin, Michigan
Lori Trahan, Massachusetts

 

Subcommittee on Civil Rights and Human Services

Ben Cline, Virginia (Republican Leader)
Glenn Thompson, Pennsylvania
James Comer, Kentucky
Dusty Johnson, South Dakota

 


Suzanne Bonamici - Oregon (Chair) 
Raul M. Grijalva, Arizona
Marcia Fudge, Ohio
Kim Schrier, Washington
Jahana Hayes, Connecticut
David Trone, Maryland
Susie Lee, Nevada

 

 
Stay Connected